آنالیز تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر بورس ، کدام گروه&zwnjها متاثر می&zwnjشوند؟

به گزارش یک عاشق فناوری، امیرتقی خان تجریشی،مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در تبادل نظر با خبرنگاران می گوید به نظر می رسد حذف ارز 4200 تومانی از لایحه بودجه سال آینده تأثیر زیادی بر کلیت بازار سرمایه نمی گذارد و تنها بر بخش ها و صنایعی از بازار تأثیرگذار است که این نرخ در خصوص آنها اعمال می شده است.

آنالیز تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر بورس ، کدام گروه&zwnjها متاثر می&zwnjشوند؟

ار سال 97 تا به امروز حدود 515 هزار میلیارد تومان ارز 4200 تومانی در اقتصاد ایران توزیع شده بدون آنکه بتواند قیمت کالاهای اساسی و تورم را مهار کند. حال کمبود منابع ارزی از یک سو و فساد تخصیص ارز ترجیحی از سوی دیگر دولت را بر آن داشته که مساله حذف ارز 4200 تومانی در بودجه 1400 را مطرح کند.

خان تجریشی در مورد این تصمیم می گوید: حذف این آیتم و لحاظ کردن عددهایی در حدود 11 هزار تومان می تواند بر قیمت کالاهای اساسی که تا این زمان از این نرخ استفاده می کردند تأثیر بگذارد اما طی فرآیندی که از سال گذشته در مورد حذف ارز 4200 روی بعضی کالاها شروع شده است، بازار خود را با این موضوع تنظیم نموده است و عملا منتظر تغییرات بنیادی در پارامترها نیست.

به گفته این مقام بورسی این رویداد بیشترین تأثیر را روی گروه دارویی، لاستیک، غذایی، کشاورزی و دامپروری و قندی ها داشته که به تدریج در جهت افزایش نرخ فروش و حذف ارز 4200 تومان قرار داشته اند

او تاکید می نماید ممکن است با حذف رسمی ارز 4200 تومانی اندکی قیمت این کالاها افزایش پیدا کند و همین مساله سبب می گردد که از لحاظ روانی گروه های مذکور در کوتاه مدت با اقبال بیشتری روبرو شوند تا زمانی که فاصله آن از ارز نیمایی و اثرات واقعی این نرخ در صورت های اقتصادی و عملکرد آنها منعکس گردد.

باید به این نکته توجه داشت که آنالیز لایحه بودجه هنوز در مجلس صورت نپذیرفته و ممکن است تصمیم حذف ارز 4200 در بودجه 1400 به تصویب مجلس نرسد و یا با تغییراتی در مبلغ و یا نحوه تخصیص همراه گردد که سرمایه گذاران باید این موضوع را در تصمیم گیری خود مد نظر قرار دهند.

آخرین اخبار درباره بازار سهام را در صفحه بورس دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "آنالیز تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر بورس ، کدام گروه&zwnjها متاثر می&zwnjشوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر بورس ، کدام گروه&zwnjها متاثر می&zwnjشوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید